You are here
na co dzień 

Kolce na gołębie – czy są one legalne w Polsce?

Chcesz zakupić kolce? Gołębie uniemożliwiają przebywanie na balkonie? W takim razie, jeśli nie chcesz inwestować w środki chemiczne, kolce na gołębie rozwiążą problem przesiadującego ptactwa. Każdy kupując, takie kolce zastanawia się, czy one, aby nie ranią ptaków. W poniższym tekście opisujemy kwestię legalności takich kolców.

Kolce, gołębie – czy to połączenie jest legalne?

Osoby, które nie mogą w spokoju przesiadywać na balkonie, szukają różnych sposobów na pozbycie się ptaków. Jednym ze sposobów są kolce. Gołębie bardzo nie lubią tej instalacji, ponieważ te kolce uniemożliwiają im wylądowanie w danym miejscu. Osoby chcące zakupić takie kolce zastanawiają się, czy, aby na pewno są one legalne. Odpowiedź brzmi – tak. Takie kolce jak najbardziej są legalne z uwagi na ich przyjazną budowę. Takie kolce nie są zakończone ostrymi końcówkami – wręcz przeciwnie, końcówki są specjalnie wytępione. 

Instalując takie kolce na balkonie czy na elewacji musimy mieć na uwadze przepisy prawne. Warto wziąć sobie do serca zwłaszcza Rozporządzenie Ministra Środowiska, które zostało wydane 12 października 2011 roku. W wymienionym akcie prawnym znajdziemy zapisy, które zabraniają umyślnego okaleczania ptaków. Z tego względu na rynku właściwie nie spotkamy ostrych kolców, a jedynie tępe. Dlaczego właściwie te kolce są tępe? Ponieważ nie mają skrzywdzić ptaków, a jedynie mają pełnić funkcję informacyjną dla ptaków, że w danym miejscu nie wylądują i mają uciekać. 

Czy kolce robią krzywdę ptakom?

Wszystkie kolce dostępne na rynku są zakończone tępymi końcówkami. Taki zabieg gwarantuje, że gołębie czy inne ptaki nie doznają żadnych urazów. Po prostu nie wylądują w danym miejscu. Warto dodać, że odstraszanie ptaków powinno być uzasadnione, a montaż takich kolców powinien się odbyć w bezpiecznych warunkach. 

Dlaczego warto odstraszać wszelkie ptaki przesiadujące na balkonach?

Ponieważ ptaki są źródłem wielu chorób. Ptaki przesiadujące na balkonie również oddają toksyczne odchody, które mają właściwości żrące.

Related posts

Leave a Comment