You are here
na co dzień 

Kompetencje i uprawnienia straży miejskiej

Od niedawna straż miejsca nie ma już możliwości ustawiania po przydrożnych krzakach swych kosmicznych sprzętów pt. fotoradary. Niestety ma wciąż w swych kompetencjach możliwość wylegitymowania danego kierowcy, a nawet ukarania go mandatem. Warto zadać sobie pytanie – czy straż miejska jest nam w ogóle potrzebna ? Skoro tak, to jakie ma uprawnienia?

Ustawowo straż miejska została powołana w celu pilnowania porządku w przestrzeni publicznej. Ich kompetencje można śmiało nazwać wersją demonstracyjną kompetencji policjantów. Mają oni prawo do wylegitymowania, a także zatrzymania jednostek zagrażających społeczeństwu. Straż miejska posiada także prawo do nagrywania sytuacji, które mogą być dowodem w sprawie popełnienia przestępstwa. Warto pamiętać, że sami funkcjonariusze często popełniają wykroczenia i jako osoby publiczne również mogą być nagrywane przez obywateli. Jednak najczęściej panowie strażnicy interweniują w przypadku zakłócania ciszy nocnej, spożywania alkoholu w miejscach objętych zakazem oraz zatrzymywaniu kierowców będących pod wpływem napojów wyskokowych. Apropos kierowców – strażnik miejski ma prawo unieruchomić wasz pojazd jeśli jest zaparkowany w niedozwolonym miejscu, lub ogranicza bezpieczeństwo na drodze. Najczęściej w takich przypadkach zakładana jest blokada kół, lub odholowanie pojazdu na wyznaczone miejsce. Podobnie rzecz się ma w przypadku rowerzystów. Funkcjonariusz straży ma prawo zatrzymać cyklistę jeśli ten narusza zasady ruchu w celu wylegitymowania i sprawdzenia stanu trzeźwości.

W praktyce strażnicy miejscy to często osoby starsze o niezbyt wysokiej sprawności fizycznej. Wynika to głównie z tego, że młodzi ludzie nie są zainteresowani pracą w strukturach straży ze względu na niskie zarobki i niechęć społeczeństwa. Badania wykazały, iż zajmują oni niechlubne drugie miejsce pod względem najbardziej znienawidzonych zawodów wykonywanych w Polsce zaraz po komornikach. Pamiętajmy, że znajdując się w sytuacji konfliktowej strażnik nie ma prawa zatrzymać obywatela – takie prawo posiada wyłącznie policjant, natomiast sam strażnik ma prawo do ujęcia osoby stwarzającej zagrożenie. Wbrew pozorom są to dwa różniące się pojęcia w języku ustawowym.

Related posts