You are here
na co dzień ogólnie palestra 

Radca prawny i adwokat to nie to samo? Sprawdźmy różnice!

Szukając pomocy, wiele osób myli radcę prawnego z adwokatem i odwrotnie. Nie zdają sobie sprawy z tego, że oba te zawody mają ze sobą wiele wspólnego, ale również różnią się w kwestii wielu spraw. Poniżej postaramy się pokrótce przedstawić różnice pomiędzy adwokatem i radcą prawnym.

Kancelaria zatrudnia radcę i adwokata – do którego się zwrócić?

Do niedawna radca prawny posiadał trochę inne uprawnienia niż adwokat. Nie mógł bronić swoich klientów w sprawach karnych, jak również karno – skarbowych. Te sprawy mogli prowadzić jedynie adwokaci. Rok 2007 stał się dla tej profesji przełomowy – od tej pory radca prawny mógł poprowadzić sprawy związane z rodzi ą, takie jak rozwód, ustanowienie spadku, czy opieka nad dzieckiem).

Kancelaria adwokacka – czy może zatrudnić radcę?

Nasuwa się wiele pytań. Skoro adwokat i radca prawny obecnie mają bardzo podobne uprawnienia, na czym polega różnica. I czy zatem kancelaria adwokacka może zatrudnić u siebie radcę prawnego? Okazuje się, że tak. Radca prawny może zostać zatrudniony na umowę o pracę. I to jest podstawowa różnica między tymi dwiema profesjami. Adwokat zmuszony jest otworzyć własną działalność lub stać się wspólnikiem w spółce.

Lublin – tutaj możesz otrzymać fachową pomoc

Jeśli macie Państwo wątpliwości, do kogo udać się po pomoc, nakreślimy jeszcze jedną sytuację. Od 2015 roku radca prawny może prowadzić sprawy karne, jednak z zastrzeżeniem, że nie może być nigdzie zatrudniony. Mówiąc jaśniej – jeśli radca prawny, którego wybraliście jest zatrudniony na umowę o pracę, nie może prowadzić sprawy karnej. Wówczas Waszą sprawę musi przejąć adwokat.

Dowiedz się więcej na http://rm-kancelaria.pl/

Related posts