You are here
finanse 

Czy zmiana nazwiska dziecka ma wpływ na alimenty?

W życiu każdego człowieka mają miejsce różne wydarzenia – te dobre i mniej pozytywne. Gdyby zagłębić się w szczegóły, można by mówić i mówić w nieskończoność. Jednak nie ma sensu poruszać wszystkich tematów. Warto wspomnieć o jednej z tych sytuacji, a chodzi tu o zmianę nazwiska i alimenty. Niektórzy zastanawiają się nad daną kwestią – czy po zmianie nazwiska dziecko może utracić alimenty. To jak się okazuje sprawa dla dobrego prawnika.

Alimenty są przyznawane na podstawie pokrewieństwa

Być może nie wszyscy wiedzą, ale alimenty zgodnie z polskim prawem są przyznawane na podstawie pokrewieństwa, czyli więzów krwi. Nie trudno więc dojść do wniosku, że przecież zmiana nazwiska tych więzów nie jest w stanie zerwać. W tym momencie w aktach dziecka biologiczny ojciec cały czas tym ojcem pozostaje i to nic się nie zmienia.

Zmiana nazwiska nie wpływa na alimenty

Jeżeli dziecko zmienia nazwisko, a może to zrobić z różnych powodów, chociażby dlatego, że teraz chce mieć nazwisko matki, powinno nadal otrzymywać alimenty od swojego ojca. Ojciec ma obowiązek bez względu na daną okoliczność regularnie wypłacać określoną przez sąd kwotę pieniędzy, także w ustalonym terminie.

A co jeżeli ojciec przestaje wypłacać alimenty?

Zdarzają się sytuacje, kiedy ojciec w tej sytuacji nie chce wypłacać alimentów. Wówczas uważa, że już nie ma dziecka. Na szczęście względem prawa nie jest w stanie wygrać. Ma obowiązek wypłacania alimentów, a dziecko może złożyć wniosek do komornika o wszczęcie postępowania egzekucyjnego przeciwko danemu ojcu. Być może to trochę potrwa, ale pieniądze zostaną zwrócone.

Podsumowując, dziecko bez względu na to, czy zmienia nazwisko, czy pozostaje przy nazwisku rodzica, ma prawo do alimentów. Rodzic, mimo iż dziecko nie nosi już jego nazwiska, musi wypłacać alimenty, jeżeli tak zarządził sąd. Ta sprawa – zmiana nazwiska – niczego w tej kwestii nie zmienia. W tym przypadku nie ma sytuacji bez wyjścia. W ostateczności można skorzystać z pomocy komornika, który odzyska zaległe pieniądze.

Related posts

Leave a Comment