You are here
ogólnie 

Luki prawne

Pojęcie luki prawnej egzystuje w środowisku prawniczym od niedawna. Teoretycznie istniało ono zawsze, lecz często było natychmiast łatane jakimś przepisem w celu usprawnienia prawa. Współcześnie na lukach w prawie bazuje większość adwokatów i radców. Bardzo często zdarza się, że odpowiednia interpretacja i argumentacja takiej luki może skutkować wygraną sprawą. Luk w polskim prawie jest wiele, niewątpliwie będą zawsze, ale sztuką jest je znaleźć i odpowiednio ich użyć.

Przykłady luk

Jedną ze sztandarowych historii dotyczących prawniczych prześwitów był zakaz palenia papierosów, którym objęto sporo miejsc. Sposób na to znaleźli restauratorzy i właściciele klubów, którzy co wieczór sumiennie naklejali na drzwi kartkę z napisem „impreza zamknięta”. W praktyce uczestniczyć mógł w niej każdy i jak wiadomo – każdy bez skrępowania mógł palić papierosy. Wynalezienie i odpowiednie zinterpretowanie takiej luki bardzo często prowadzi do zmian w prawie, gdyż jak widać jej obejście zakrawa o absurd. Również swego czasu głośno było o historycznym koronowaniu Jezusa Chrystusa na króla Polski. Radykalne ruchy katolickie kreowały pikiety i organizowały przemarsze ulicami stolicy byle dopiąć swego i nawołać innych do namaszczenia nowego króla. Wówczas zasłynęła w mediach wypowiedź pewnego cywilisty, który ze stoickim spokojem podważył misterny plan przypominając, że Jezus skazany prawomocnym wyrokiem przez Poncjusza Piłata nie ma prawa zostać królem. Zbiorowiska i przemarsze ucichły, a stara prawda, że nieznajomość prawa szkodzi znów okazała się żywa.

Rodzaje luk

„Białe plamy” dzielą się na kilka rozgałęzień. Naczelną z nich jest luka bierności, to tzw. zaniedbanie twórcy danego przepisu. W praktyce jest to luka najłatwiejsza do wychwycenia. Kolejnym przykładem jest luka postulatywna. Występuje ona w momencie, gdy dany przepis jest już przestarzały, a funkcjonowanie społeczeństwa posunęło się do przodu. Wyróżniamy jeszcze luki ewolucyjne, które działają na podobnej zasadzie, acz stan obecny nie przystaje do uregulowanego. Wówczas mamy do czynienia z dezaktualizacją prawa.

Related posts